Милан ќе добие нов стадион


Аргентинскиот фудбалер Паоло Дибала ја завршува мисијата во Јувентус. Претседателот на „бјанконерите“ Андреа Ањели, минатата недела изјави дека Дибала е минато на Јуве.

Договорот на талентираниот „плејмејкер“ со Јувентус истекува на крајот на сезоната, а тој по седум успешни години ќе го напушти Торино и ќе може слободно да избере нов клуб.

Според медиумите во Италија, 28-годишниот фудбалер би можел да се пресели во Манчестер Јунајтед.

Новиот менаџер на „црвените ѓаволи“, Ерик тен Хаг, во Аргентинецот гледа своја нова „десетка“, некој кој би можел да внесе креативност во играта на Јунајтед и да му помогне на тимот да биде поопасен во офанзивата.

Покрај Јунајтед, за услугите на аргентинскиот репрезентативец, наводно се заинтересирани Манчестер Сити и Арсенал.

Дибала има неделна плата од над 100 илјади евра неделно во Јуве, што е смешна сума за стандардите на Премиер лигата.

Дибала оваа сезона директно учествуваше во 20 голови на Јуве, 14 пати беше стрелец и шест пати асистент.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...