Милановиќ: Кој не е за блокада на приемот на Финска и Шведска во НАТО е предавник


Украинците одат во Германија, затоа што добиваат пари и сместување од државата, а богатите доаѓаат кај нас, во Црна Гора, и изнајмуваат или купуваат луксузни апартмани, вили со поглед на море на една година, со што цената на метар квадратен е за 50 проценти зголемена на некои места, изјавиле за медиумите во регионот вработени во агенции за недвижности на црногорското крајбрежје.

Населувањето на богатите Украинци, но и голем број Руси, во изминатите три месеци влијаеше на скокот на цените на недвижностите, но и на начинот на живот и бизнис на локалното население, кое сега се прилагодува на новите соседи и криза во светот.

„Од средината на март, во крајбрежните градови има се повеќе Украинци и Руси. Најголем дел од нив се во Будва, Бар, Котор и Тиват. Драстично скокнаа и цените на квадратите за откуп на станови и куќи. Каде што квадратот беше 1700 сега е околу 2400, а некаде и повеќе. Украинците ретко купуваат недвижен имот, главно изнајмуваат станови и куќи за една година. Кај нас дојдоа тие што имаат пари, оние кои се навикнати да живеат на висока нога. Сега ќе живеат овде покрај морето, на брегот, на свеж воздух, на сонце, цело лето, а веројатно и подолго. Сигурно нема да одат во Цетиње, Никшиќ или Беране, нормално е да дојдат на море. Оние Украинци кои немаа пари, отидоа во Германија. Еден колега што работи таму ми кажа дека Украинците добиваат помош од Германците, од државата 950 евра месечно и им се обезбедува сместување. Познато е дека нашата држава не може да помогне, па тука доаѓаат само оние на кои не им е потребна финансиска помош“, изјавил за Нова.рс Никола Котлаја, управител на агенција за недвижности на црногорското крајбрежје.

Освен Украинците, нагласува тој има и се повеќе Руси.

„Луѓето од Русија доаѓаат во Црна Гора, најмногу преку Србија, а доаѓаат на брегот и бегаат од политичката ситуација во нивната земја, која не им оди во прилог поради бизнисот. Меѓутоа, богатите Руси и Украинци го доведоа во непријатна положба нашето локално население, но и сезонските работници и нашите редовни гости, туристи, кои доаѓаат секое лето. Сега цените толку скокнаа што „обичните смртници“ не можат да си дозволат да платат. Работниците од регионот, кои секоја година доаѓаат на крајбрежјето и работат во сезона, изнајмувале станови за 400 евра, а сега едвај можат да најдат пристојно сместување за 1000 евра. Тоа се ненормални скокови на цените“, изјавил тој.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...