Милановиќ: На самитот на НАТО некои не ни знаеја за дронот

Словенечкиот премиер, Јанез Јанша, изјави за Си-ен-ен дека треба да се воспостави мировна мисија во Украина, но дека тоа ќе биде можно дури по прекинот на воените дејствија, пренесоа денеска словенечките медиуми.

„Дури кога Украинците ќе се одбранат, ќе дојдеме во ситуација да зборуваме за мировна мисија, дотогаш мораме да направиме сè што можеме за да ѝ помогнеме на Украина да се одбрани“, рече Јанша.

Единствената организација која би можела да изврши таква вистинска мисија е НАТО, посочи Јанша, додавајќи дека се согласува со полскиот премиер Матеуш Моравјецки, кој побарал од алијансата таква мисија.

Русија реагираше дека секој контакт меѓу руската армија и НАТО во таа смисла ќе доведе до непоправливи последици.

„Украинците се решени да се бранат и да победат во војната со агресорот, а Западот треба да продолжи со санкциите против Русија за да се запрат непријателствата, а во меѓувреме да продолжи да ѝ помага на Украина со оружје“, рече Јанша.

„Санкциите ќе ги ослабат Русите и тие мора првенствено да влијаат на руската воена машина. Руската технологија се заснова на делови произведени на Запад и мислам дека тоа е она на што сега треба да се концентрираме“, рече Јанша.

„Во Европа во последните децении ја занемарувавме безбедносната ситуација. Сега ни требаат САД повеќе од кога било пo падот на Берлинскиот ѕид“, рече словенечкиот премиер.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...