Милановиќ: Ни Русија ни Украина не се демократски држави

Изборите во Србија и Унгарија го потврдија суверенитетот на тие земји, изјави потпретседателот на Советот на Руската Федерација, Константин Косачев. Тој на „Телеграм“ напиша дека вистинските суверени држави во Европа може да се избројат на една рака.

„Покрај Русија, тоа се Белорусија, Ерменија, Турција и како што јасно потврдија вчерашните избори, Србија и Унгарија“, напиша Косачев на „Телеграм“, а пренесува „Танјуг“.

Според него, на другата страна се Германија, Франција и Италија. Косачев смета дека тоа е резултат на деструктивната повоена политика на САД.

„Браво Србија! Браво Унгарија! Браво за вистиснката и суверена Европа“, напиша Косачев.

На претседателските избори одржани вчера во Србија, врз основа на резултатите од 90,71 избирачки места обработени од Републичката изборна комисија, најмногу гласови има Александар Вучиќ – 59,55 отсто, а врз основа на 91,02 отсто од обработените избирачки места најмногу, на парламентарните избори, има коалицијата собрана околу СНС „Заедно можеме сè“ – 43,45 отсто, што е околу 122 пратенички места.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан синоќа прогласи победа на парламентарните избори, откако партијата „Фидес“, чиј лидер е тој, освои повеќе од половина од гласовите.

ТОП ВЕСТИ

24 години од бомбардирањето на НАТО врз Југославија

На 24 март 1999 г. НАТО без одлука на Советот за Безбедност на ОН, започна терористички напад врз СР Југославија. Најмладата жртва на агресијата...

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...

Шетала гола на улица со денови: Популарна актерка сместена на психијатрија (ФОТО)

Тинејџерската филмска ѕвезда Аманда Бајнс со денови бесцелно талкала низ улиците на Лос Анџелес, а потоа почнала да се шета целосно гола, по...

Битиќи со порака до компаниите: Не стравувам од вештачко враќање на цените, граѓаните нема да ја плаќаат цената

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, потенцира дека не стравува од вештачко враќање на цените на производите што сега се со замрзнати вредности. „Првите позитивни...