Милановиќ: Влезот на Финска во НАТО е опасно шарлатанство

Бугарскиот премиер Кирил Петков ги повика граѓаните да донираат месечна плата во фондот за набавка на оружје за воено разурната Украина, јавува агенцијата „Анадолија“ (AA).

„Го повикувам секој бугарски граѓанин, кој навистина сака да ѝ помогне на Украина, да донира плата како мене. Зборовите се лесни, а делата се тешки“, напиша Петков во објавата на својот фејсбук-профил.

Споделувајќи фотографија на „Фејсбук“ од банкарската потврда за неговата донација, Петков истакна дека е потребно политичко и општествено единство за испраќање воена помош во Украина.

„Има многу екстремни ставови за ова прашање во јавната сфера. Мислам дека е дојдено време оваа јавна енергија да се претвори во вистинска акција“, рече Петков.

Тој истакна дека Русија не им објавила војна на европските земји кои испраќале оружје во Украина.

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба, му се заблагодари на Петков за поведувањето јавна кампања за собирање средства за Украина.

„Овој потег ја покажува вистинската бугарска солидарност со Украина. Се чувствував добро кога бев примен од премиерот Петков во Софија минатата недела“, рече Кулеба на „Твитер“.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...