Милијардерот Илон Маск сака зградата на „Твитер“ да биде засолниште за бездомници


Фото: Твитер

Двајцата најбогати луѓе во светот, Џеф Безос и Илон Маск, изнесоа мнение за решавање на дел од проблемот со бездомниците… Имено, тие предложија седиштето на компанијата „Твитер“ да се претвори во прифатилиште.

Основачот на платформата за интернет-купување „Амазон“ – Безос, притоа потсети дека во мај 2020 година, осум ката од седиштето на „Амазон“ во Сиетл биле претворени во дом за бескуќници, и дека тоа било голем успех и им ја олеснило работата на помагателите доброволци. Според Безос, и дел од седиштето на „Твитер“ во Сан Франциско , ако не и цела зграда, треба да се претвори во засолниште за бездомниците.

Маск се сложи и оцени дека тоа е „одлична идеја“ во своја објава на „Твитер“.

Милијардерот, кој има над 81 милион следачи на „Твитер“, во саботата покрена анкета за овој предлог. За помалку од 24 часа, повеќе од милион луѓе учествуваа во анкетата и околу 90 отсто гласаа „за“.

Познато е дека Маск честопати се шегува во своите Твитер-објави, но овојпат, сепак, експлицитно нагласи дека не се шегува и оти е сериозен во врска со ова.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...