Министерот Бочварски оствари средба со црногорскиот министер, Митровиќ

Денес имав чест да бидам домаќин на делегацијата на Црна Гора, предводена од министерот за екологија, просторно планирање и урбанизам, Ратко Митровиќ.

Со колегата министер разговаравме на повеќе теми од заеднички интерес, поврзани со урбанизмот и инфраструктурата.

Го запознав министерот Митровиќ и со Законот за урбанизам, како еден од реформските закони со кој се става ред во урбанистичкото планирање.

Исто така, на средбата се отвори и прашањето за дигитализација на процесот на издавање на градежните дозволи што се спроведува во Република Северна Македонија.

Соработката помеѓу двете држави продолжува активно и понатаму, бидејќи само со споделени искуства и заедничко делување можеме да ги постигнеме посакуваните резултати.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...