Министерот Сали оствари средба со Афродита Шаља, шеф на канцеларијата на УНФПА

На денешната средба со Афродита Шаља, шеф на канцеларијата на УНФПА ја потврдивме заедничката заложба на МЗ и УНФПА за унапредувањето на мајчиното и здравјето на новороденчињата, како и за унапредување на сите нивоа на здравствена заштита.
Исто така разговаравме за иновативниот пристап во обезбедување гинеколошки услуги за ранливите категории преку мобилните амбуланти
Заеднички договоривме изготвување акциски план за сексуално и репродуктивно здравје, со цел сеопфатен пристап врз основа на човекови права за здравјето на жените и девојчињата, со тоа и родовата еднаквост.
Посебен фокус беше посветен на унапредување на превенцијата на цервикален карцином.

ТОП ВЕСТИ

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...

Груби: Не сметам, знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени 

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите шшто доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ дека на власта и недостигаат 10 пратеници за усвојување на уставните измени,...

Ал Пачино на романтична вечера со 54 години помладата партнерка (ФОТО)

Холивудскиот актер Ал Пачино ужива во љубовта со пет децении помладата партнерка. Ал Пачино е снимен за време на романтичен состанок со неговата 54...