Министерот за образование: Се разгледува можноста за настава по 10 јуни

Министерот за образование Јетон Шаќири во интервју на „Макфакс“ потенцира дека е подготвен за продолжување на преговорите со СОНК.

Шаќири реагира бидејќи, како што вели, од страна на тие што го организираат штрајкот никогаш немал добиено одговор што понатаму со наставниот процес.

„Од страна на СОНК вчера беше кажано дека штрајкот продолжува, но не кажаа како ќе се продолжи со настава, а токму како последица на случувањата во СОНК губат децата и оние во образовниот процес“, истакна Шаќири.

„Во овие преговори го кажавме она што ние како Влада можеме како максимум да го исполниме. Во оваа економска криза го даваме најголемиот процент на покачување и никогаш не се кажа дека тоа е крајниот процент, оставивме простор и сите го прифативме тој простор. Но, другата страна не размислува за последиците во основното и средното образование“, додаде министерот за образование.

Најави дека се разгледува и можноста за продолжување на наставата по 10 јуни со цел да се надомести изгубеното.

Во интервјуто Шаќири реагира на невистините и на дезинформациите, кои, како што вели, се шират меѓу членството на СОНК во врска со покачувањето на платата.

„Вчера дури имаше невистини и дезинформации меѓу наставниците дека покачувањето на платата е 1.200 денари. што не е вистина. Процентот е повисок и покачувањето доаѓа од 2.500 до 3.800 денари. СОНК таквите пресметки можеше да ги достави до членството и сите да ги знаат“, нагласува Шаќири.

Министерот за образование оценува дека зад штрајкот на СОНК има политичка заднина.

Дали наставниците ќе добијат плата, дали поради штрајкот се загрозени нивните работни позиции, дали постои можност од замена на наставниот кадар доколку штрајкот во образованието продолжи, во интервјуто за „Макфакс“ одговара министерот за образование, Јетон Шаќири.

ТОП ВЕСТИ

Чоколадно смути со овошје

Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао –...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...