Министерството за политички систем организира Школа за млади лидери “Peace Forum Dialogue”

Во рамките на одбележувањето на годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците, за прв пат оваа година организира Школа за млади лидери “Peace Forum Dialogue”.

Школата за млади лидери “Peace Forum Dialogue” им дава можност на младите учесници да добијат основни и релевантни информации околу функционирањето на политичкиот систем во РСМ, спроведувањето на политиките кои произлегуваат од Охридскиот рамковен договор, унапредувањето на меѓуетничките односи, градењето на соживотот помеѓу различните етнички заедници и нивната интеграција во јавниот живот, развојот на капацитети за критичко размислување на младите генерации во врска со социјалните, економските, политичките и културните концепти.

Целта на Школата е стекнување на нови знаења и усовршување на лидерските вештини на младите за да можат истите да придонесат за позитивен развој на општеството и околината во која живеат и работат. Школата ќе се организира од 10.08.2022 до 12.08.2022год. во Охрид.

Обуката ќе се одржи на македонски и албански јазик. Трошоците за сместување и транспорт на селектираните учесници ќе бидат покриени од страна на организаторот. На конкурсот можат да се пријават младите лица на возраст од 20 до 30 години.
Заинтерeсираните учесници треба да се пријават, со приложување на мотивационо писмо и биографија на следната е-маил адреса: peaceforumdialogue@mpsoz.gov.mk

Рокот за пријавување трае 5 дена од денот на објавување на конкурсот. Сите учесници на крајот на обуката ќе добијат сертификат.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...