Мирослав Лајчак за дијалогот меѓу Белград и Приштина: Се надевавме на подобар исход

Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, изјави дека ЕУ очекува подобар исход од последната рунда и дека за дијалогот и следните чекори ќе разговара со европските и американските партнери.

„Минатата недела ја поминав во Брисел каде што заедно со мојот тим се подготвив за средба за дијалог на високо ниво чиј домаќин беше високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел. Како што веќе кажа високиот претставник во изјавите за медиумите, се надевавме на подобар исход“, напиша Лајчак на Фејсбук во својот редовен преглед од претходната недела.

Тој рече дека е добро да се размисли за изминатите неколку дена пред да се скокне во „виорот на седмицата на високо ниво на Генералното собрание на ОН“.

„Ситуацијата од дијалогот заедно со тензичната ситуација на северот на Косово ќе бидат предмет на претстојните стратешки разговори со нашите американски и европски партнери за одредување на нашите следни чекори“, напиша Лајчак.

Тој рече дека по завршувањето на новата рунда од дијалогот на високо ниво разговарал со амбасадорите на земјите членки на ЕУ во Брисел и изразил благодарност за нивниот интерес за дијалогот и за нивната силна поддршка.

Тој се сретна и со директорот за политички прашања и врски на Советот на Европа, Мирослав Пап, кого го информираше за дијалогот.

„Ја ценам интересната размена за она што се случува во Советот на Европа и потврдата за нашата проширена соработка во промовирањето на европските стандарди на Западен Балкан“, рече Лајчак.

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...