Мишел: Русија не ја загрозува само Украина, туку и европскиот мир и меѓународниот поредок

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во средата рече дека руската политика го загрозува не само интегритетот на Украина, туку и европскиот мир и меѓународниот поредок заснован на правила. На пленарната седница во Стразбур, Мишел рече дека Русија распоредила „невидени“ воени сили на границата со Украина и дека тоа е „агресивно и заканувачки однесување“.

„Таквото однесување ги поткопува не само стабилноста и интегритетот на Украина, туку и мирот и безбедноста на Европа и системот заснован на меѓународни правила“, рече Мишел. Сепак, тој рече дека со повлекувањето на дел од војниците вчера Русија сигнализирала дека е подготвена за дипломатија.

„Ја повикувам Русија да преземе конкретни и опипливи чекори кон деескалација“
„Ја повикувам Русија да преземе конкретни и опипливи чекори кон деескалација. Ова е предуслов за чесен политички дијалог. Од една страна нема дипломатија, а од друга страна се трупаат трупи“, рече тој.

Русија во вторникот повлече дел од своите сили распоредени во близина на границата со Украина. После тоа, украинскиот министер за надворешни работи изјави дека Киев „заедно со нашите партнери“ ја спречил ескалацијата. САД и сојузниците во НАТО ја обвинуваат Русија дека подготвува нов напад врз Украина, по анексијата на Крим во 2014 година, а Русија ги негира тие обвинувања.

Кремљ бара НАТО да ги ограничи сите активности во Источна Европа и вети дека нема да ги прифати поранешните советски републики – како Украина – како нови членки. Москва бара и забрана за распоредување на вооружени системи, вклучувајќи го и американскиот противракетен систем, во близина на границите на Русија.

Фон дер Лајен: Кризата беше предизвикана од свесната политика на руското раководство

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен рече дека кризата е предизвикана од „свесната политика на руското раководство“. „Украина е суверена земја и сама носи одлуки за својата иднина. На Кремљ тоа не му се допаѓа, па се заканува со војна. Тоа е суштината на сегашната ескалација“, рече таа на пленарната седница.

Претседателот на Комисијата истакна дека Русија вчера испрати „контрадикторни сигнали“ бидејќи од една страна објави дека повлекува дел од своите војници, додека Думата го повика претседателот Владимир Путин да признае два сепаратистички проруски региони во источна Украина. .

Фон дер Лајен, како и европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел во вторникот, рече дека „трансатлантската заедница не е толку обединета долго време“. Таа повтори дека се подготвува „силен и сеопфатен пакет санкции“ во случај на руска инвазија на Украина.

„Европската акција ќе биде брза и силна“, рече таа. Фон дер Лајен смета дека руското раководство е свесно дека европските санкции се опасност за Москва бидејќи зависи од европските технологии за диверзификација на економијата.

За европската зависност од рускиот гас

Таа ја коментираше и зависноста на Европа од рускиот гас, истакнувајќи дека е чудно што рускиот државен Гаспром „не се обидува да го максимизира профитот“ во време на високи цени на гасот. „Ова однесување веќе го наруши кредибилитетот на Русија како доверлив снабдувач со енергија“, рече таа.

Во случај на прекин на испораките на руски гас, Унијата ќе се насочи кон зајакнување на испораките на течен природен гас. Според претседателот на Комисијата за тоа веќе се разговара со повеќе земји.

Таа, исто така, посочи дека Европа е безбедна за гас оваа зима и дека долгорочното решение за зависноста од рускиот гас е голема инвестиција во обновливи извори на енергија кои се „добри за климата и нашата независност“.

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел изјави дека разговорите со Русија треба да продолжат, но дека треба да се направат подготовки за можни санкции против Русија. „Треба да учествуваме во разговорите. Да, Русија има и безбедносни грижи што треба да се земат предвид. Од друга страна, нашиот капацитет за одговор треба да биде подготвен“, рече тој.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...