Мистериозно заминување на американскиот носач на авиони


Хрватска

Американскиот носач на авиони „Хари Труман“, кој кон крајот на минатата недела вплови во хрватскиот дел на Јадранот кај Сплит, ненадејно ги напушти хрватските води. Наместо во вторник наутро, „Труман“ исплови во понеделникот вечерта, а тоа претходно околу 21 часот го направи норвешката фрегата во негова придружба, која се упати низ Сплитската порта понатаму кон отворено море, додека самиот носач ја користеше маршрутата околу островот Дрвеник два часа подоцна, пренесуваат хрватските медиуми.
Нема официјална најава за раното напуштање на бродот на хрватските води, како и одговор на прашањето дали овој потег е поврзан со растечката ескалација на односите меѓу САД и Русија во однос на ситуацијата во Украина, остануваат во дилема медиумите во недостиг од официјални информации. Тие се повикуваат на неофицијални најави, според кои, можеше да се чуе дека „Труман“ ќе продолжи да плови некаде во Медитеранот.
Инаку, во понеделникот, американскиот носач на авиони го посетија премиерот Андреј Пленковиќ и тројца хрватски министри.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...