Молдавија на чекор до војна? „Би можела да биде поголема закана од Украина“


Што се случува во Молдавија? Мирисот на војна не само што стигна до работ на Молдавија, туку почна да се чувствува и во самата земја. Имено, Молдавија стравува дека конфликтот може да се прелее и на нејзина територија. Дали Путин, иако не му оди добро во Украина, навистина ќе ја прошири војната на таа мала постсоветска држава чие име го подвлече во својот истрошен дневник за обновувањето на „руската империјална моќ“?, анализираат медиумите во светот.

Во последните денови во Молдавија, според новинарските извештаи, во нејзиното Придњестровје, кое се наоѓа покрај границата со Украина (долга повеќе од 400 километри), имаше тензии и неколку мистериозни напади и експлозии, што многумина го протолкуваа како подготовка за нејзино вклучување во војната, која потоа ќе ја зафати цела Молдавија.

Откако Русија ја нападна Украина, Молдавија се споменува како следна цел на освојувачките амбиции на Путин, оценуваат аналитичарите.

Според нив, кога претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, даде изјава во Генералштабот на белоруската армија на почетокот на војната во Украина, сите забележаа на мапата зад него дека еден правец на рускиот напад од Црното Море оди кон Молдавија.

Тогаш, како што пренесуваат медиумите, се зборуваше дека се работи за „грешка“, но непосредно пред најавата за руската офанзива на Донбас, генерал Рустам Минекаев, в.д. командантот на централниот воен округ без двоумење рече дека контролата над југот на Украина е копнена врска со Придњестровје. Тој, исто така, истакна дека во Молдавија има примери за загрозување на руското и рускојазичното население, што предизвика особена загриженост.

Заканите, според упатените, само потврдуваат дека ако Путин успее во своите идеи во Украина, нема да застане и да се задоволи со тоа. Никој во руското Министерство за одбрана не сакаше да ги коментира изјавите на Минекаев, ниту сакаше да ги демантира, иако заменикот на Лавров од руското Министерство за надворешни работи, Андреј Руденко, јасно кажа дека „Москва се надева дека нема да мора да интервенира и реши уште еден регионален конфликт.“ Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков рече дека нема причина Владимир Путин да разговара со молдавската претседателка Маја Санду.

Според последните извештаи од светските гласила, во Молдавија се разгореа страстите, подигната е борбената готовност и во земјата и во одметнатото Придњестровје, а земјата, како што велат некои аналитичари, е зафатена од воената болка, велат упатените.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...

Османи во Будва: Од 1 јули Северна Македонија го презема претседавањето со Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ),...