Монако со фантастичен брејк во Пиреја

Макс Ферстапен ќе стартува од пол-позицијата на утрешната спринт-трка на патеката Имола пред ГП на Емилија-Ромања, по маратонските петочни квалификации кои завршија катастрофално за возачите на Мерцедес, Џорџ Расел и Луис Хамилтон, но и за Карлос Саинс во Ферари.

Ферстапен ќе стартува пред лидерот во генерален пласман, Шарл Леклер во Ферари, додека во топ 10 се и Лендо Норис (Мекларен), Кевин Магнусен (Хас), Фернандо Алонсо (Алпине), Даниел Рикардо (Мекларен), Серхио Перез (Ред бул), Валтери Ботас (Алфа Ромео), Себастијан Фетел (Астон Мартин) и Саинс на 10. место.

Сесијата се оддржа под дожд и влажна патека, поради што беа предизвикани повеќе паузи поради излетување на возачите. Мерцедес, по ветувачкото враќање на формата на претходната трка во Австралија имаа катастрофална сесија, со Расел на 11. место и Хамилтон на 13. место, додека Саинс ќе стартува како 10. откако излета во втората квалификациска сесија неколку дена откако го продолжи договорот со Ферари.

Утрешната спринт-трка ќе се вози во 25 кругови, а распоредот на таа трка ќе одлучи како ќе се стартува на неделната „регуларна“ трка.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...