Морент го пропушта четвртиот натпревар


Германецот Александар Зверев беше убедливо поразен од Карлос Алкараз во финалето на Мастерсот во Мадрид (6:3, 6:1), а за лошото издание ги обвини АТП и распоредот на натпреварите.

Третиот играч во светот имаше пет двојни сервис грешки за 64 минути игра, бројни неизнудени грешки, на вториот сервис освои само 25 отсто од поените.

Зверев, во неделата околу 1 часот по полноќ го заврши полуфиналниот дуел со Стефанос Циципас, а ноќта претходно до по полноќ траеше и дуелот со Фелискс Оже-Алијасим.

„Морам да кажам дека срамен е начинот на кој АТП работеше оваа недела. Пред два дена си легнав во 4:00, 4:30 наутро. Вчера легнав во 5:20 часот наутро“, вели Зверев.

„Ако некоја нормална личност оди да спие една вечер во 4 часот наутро, следната вечер во 5 часот наутро, ќе и биде тешко само да биде будна, а јас го играв финалето против Алкараз, кој е најдобар играч за мене во моментов. светот“.

И покрај се, Германецот признава дека можеби и во идеални услови немала да го победи 19-годишниот Шпанец, но верува дека би играч многу подобро.

„Немав координација кога сервирав, немав координација на ударите… Немав апсолутно никаква шанса. Немав апсолутно никаква шанса да играм на моето ниво. Ова не се случува прв пат. Играв во Акапулко до 5:00 часот и бев буден до 8:30 наутро. Да бидам искрен, малку сум уморен од тоа“.

На Зверев му пречи што сите зборуваат за убедлив пораз, а никој не ги спомнува пречките со кои се соочил.

„Во Мадрид ми беше одземена шанса и на крајот на денот сите забораваат на тие работи. Никој не зборува за тоа. Сите велат: „Да, тоа беше лош натпревар, направив двојни грешки, не играв добро и сето тоа.“ Но, погледнете што се случи претходните денови. Погледнете што се случува зад сцената. Мислам дека не е многу фер“, заклучи Зверев.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...