PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Москва отвори хуманитарен коридор од Мариупол на барање на Ердоган

Apr 3, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Москва одлучи да отвори уште еден хуманитарен коридор за евакуација на цивили и странски државјани од градот Мариупол на барање на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, соопшти руското Министерство за одбрана.

Министерството соопшти дека Русија ќе обезбеди целосна поддршка за евакуација на цивили и странци, како што побара турскиот претседател.

Во соопштението се наведува дека хуманитарниот коридор од Мариупол до Бердњаск ќе биде отворен со строго почитување на прекинот на огнот.

Странските граѓани можат да одлучат дали да одат од Бердњаск на територијата под контрола на Украина или во областа на окупираниот Крим.

Москва побара од Киев писмено да потврди до руската и турската страна, како и до Меѓународниот комитет на Црвениот крст и УНХЦР дека ќе се придржува до примирјето.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ