Москва протера 18 дипломати од Делегацијата на ЕУ во Русија

Apr 15, 2022

[ad_1]

Фото: Москва – Кремаљ (пиксабеј)

Москва денеска најави протерување на 18 дипломати од мисијата на Европската унија во Русија. Одлуката доаѓа како одговор на сличен потег преземен од Брисел по офанзивата на Кремљ во Украина.

– Како одговор на непријателските дејствија на Европската унија, 18 членови на Делегацијата на ЕУ во Русија се прогласени за „персона нон грата“ и мора да ја напуштат руската територија што е можно поскоро –  се вели во соопштението на руското Министерство за надворешни работи.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ