Мурињо во солзи: За нас ова е Лига на шампиони


Ајнтрахт Франкфурт и Глазгов Ренџерс ќе играат за титулата од Лига Европа по победите во реваншите на домашен терен, додека Рома на Жозе Мурињо ќе игра со Феенорд во првото финале на новата Конференциска Лига Европа на УЕФА.

Ајнтрахт, по елиминацијата на Барселона, успеа да победи и на гости кај Вест хем со 2:1 во првиот меч, за пред домашната бурна публика, повторно да го победи тимот на Дејвид Мојс, овојпат со 1:0 со голот на Рафаел Боре во 26. минута, откако „чеканите“ уште во 17. минута останаа со играч помалку по црвениот картон на Арон Кресвел.

Ренџерс на Џовани ван Бронкхорст, пак, спречија германско финале во Лига Европа, победувајќи ги РБ Лајпциг со 2:0 … Џејмс Таверниер уште во 19. минута ги донесе Ренџерс во водство за во 24. минута, Глен Камара да зголеми на 2:0. Кристофер Нкунку во 71. минута ја врати надежта за германскиот клуб, за Џон Лундстрам во 81. минута да го потврди пласманот на шкотскиот клуб.

Теми Абрахам пак, повторно беше клучен за Рома на Мурињо, постигнувајќи го единствениот гол за 1:0 победа над Лестер, по 1:1 ремито на гости, за „волчицата“ да добие шанса да ја заврши сезоната со титула. Во финалето тие ќе играат со Феенорд, кои издржаа на „Велодром“ кај Олимпик Марсеј за 0:0 реми по 3:2 победата на домашен терен.

ЛИГА ЕВРОПА,1/2 ФИНАЛЕ, 2.МЕЧ

Ајнтрахт Франкфурт – Вест хем 1:0, прв меч 2:1, вкупно 3:1

Глазгов Ренџерс – РБ Лајпциг 3:1, прв меч 0:1, вкупно 3:2

КОНФЕРЕНЦИСКА ЛИГА ЕВРОПА, 1/2 ФИНАЛЕ, 2.МЕЧ

Рома – Лестер 1:0, прв меч 1:1, вкупно 2:1

Олимпик Марсеј – Феенорд 0:0, прв меч 2:3, вкупно 2:3

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...