На Американците им е забрането да купуваат руски акции


Руското Министерство за вонредни ситуации извести за силен земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала во Бајкалското Езеро, јавува агенцијата Анадолија.

Министерството прво извести дека јачината на земјотресот бил 8,4 степени, но потоа се коригирала.

Земјотресот бил силно почувствуван во руските региони Бурјатија и Иркутск околу 20 часот и 25 минути по локално време, а земјотресот траел најмалку 30 секунди, јавуваат локалните медиуми.

Жителите на градот Улан-Уде велат дека ѕидовите се треселе, а оние што живееле на горните катови го почувствувале тоа особено силно.

„Првиот удар ме собори на подот“, рече еден жител. „За малку ќе одлетав. Изгледаше дека куќата ќе ми се урне“, вели друг жител.

Според локалните медиуми, ова е најсилниот земјотрес во последно време. Многу жители исплашени истрчаа на улиците.

Засега нема извештаи за жртви или материјална штета, пренесува Индекс.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...