Најдобрите дестинации во Европа за да избегате од горештините


Летото е сезона кога сите бараат начин да избегаат од рутината и да создадат нови искуства.

Меѓутоа, кога температурите надвор се неподносливо високи, уживањето во патувањето се намалува.

Има доста време до крајот на летото. Можете да избегате од топлината од 40 степени без многу напор.

Отворете ја географската карта и ќе најдете неколку соодветни дестинации за намената, секако доколку имате малку подлабок џеб за тоа.

Ирска

Упатете се кон западниот брег на земјата за сами да ги видите познатите карпи на Мохер. Тоа е една од најпотценетите дестинации во Европа.

Дневниот дел од денот во лето во Ирска трае 19 часа. Овој пат е доволно за да изнајмите автомобил и да се движите по желба. Температурите создаваат пријатна авантура бидејќи се подносливи.

Секако, не заборавајте да застанете кај Далбин, како и да му се восхитувате на геолошкото чудо Патот на великаните.

Се вели дека ирскиот западен брег е меѓу најубавите на Стариот континент. Ќе можете да ги посетите дивите плажи и автентичните рибарски села, каде што ќе пробате локална храна и ќе слушате ирска музика, препорачува Traveler.

Шведска

Шведска е рај за секој што сака да се разлади во летните горештини. Земјата има прекрасни шуми, езера и реки. Едно од најдобрите места за посета е Вармланд, недалеку од Норвешка.

Ова место го претпочитаат велосипедистите, буквално ве опкружува со вековни шуми и чувство за моќ.

Можете да се спуштите по реката Клара со кајак или кану. Постои и пооригинален начин – со сплав од трупци.

Ви стојат на располагање неколку кампови за рекреација.

Фарски Острови

За оние кои бараат свежина, друга погодна дестинација се Фарските Острови. Таму дури е задолжително да имате при рака џемпер или дебела јакна. Ноќното спиење е задолжително со јорган.

Додека сте на Фарските Острови, посетете го Киркјубур – најстарата дрвена куќа во Европа, островот Сандој, карпите Вестамана и островот Микинес.

Вреди да одвоите време за да уживате во водопадите Фоса.

Шкотска

Прошетката во шкотските висорамнини е одличен избор за да се избегне летната жештина во Европа.

Кога ја планирате вашата маршрута, не заборавајте да го посетите островот Скај и да го искусите градскиот живот во Глазгов и Единбург.

Норвешка

Започнете го своето патување во Берген, град со шарени куќи и иконски рибен пазар. Ова е местото каде што можете да го пробате прекрасниот див норвешки лосос. Секако, можете да вкусите и кит филе или необична за нашите простори риба.

Потоа одете во Ставангер – град кој ќе ве плени со многуте бели дрвени куќички.

За фановите на железничкиот превоз, го препорачуваме возот Flåm – минува низ една од најживописните рути во светот.

Ако имате доволно време, одете до фјордот Гејрангер или во некој од националните паркови во земјата.

ТОП ВЕСТИ

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтер се случи утринава во Бања Лука. Земјотресот е регистириран околу 7:30 часот, покажува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар...

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Христијан Мицкоски е класичен антиевропски политичар, заложник на Димитар Апасиев и Левица, со кого се наптреваруваат во блокади и кочење на државата велат од...

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...

(ВИДЕО) Запалено градското собрание во градот Бордо на синоќешните протести во Франција

Според извештаите на француското МВР, на вчерашните протести ширум земјата излегле над еден милион луѓе, а поради немирите низ целата земја биле уапсени 80...

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: Огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината за пожарот засега не е...