На едно место се собраа три генерации од потомците на Тито


Режисерката Саша Броз премиерно ја прикажа својата претстава „Тајниот дневник на Адријан Мол“ во театарот „Жар птица“ во Загреб, пренесува хрватски „Индекс“.

Поддршка на премиерата ѝ дало семејството, таткото Александар Мишо Броз и братот Андреј Броз со сопругата Мира и ќерката Зита. Така, фотографите на една слика „уловија“ три генерации од семејството Броз, односно син, внуци и правнука на Тито.

Александар Мишо Броз е пензиониран хрватски дипломат и менаџер. Роден е во 1941 година во бракот на Тито со Херта Хас, кој траел од 1940 до 1943 година.

Неодамна ќерката на Саша Броз и актерот Ранко Жидариќ го зеде презимето на нејзината прабаба, пишува хрватскиот портал. Сара Хас работи како сценографка во Загребскиот куклен театар, а познавачи посочуваат дека има ветувачка иднина како ликовна уметница.

Херта Хас била високо образована, зборувала странски јазици и имала левичарски ставови.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...