Најмалку 45 верници загинаа во самоубиствен напад во џамија во Пакистан

Најмалку 45 верници загинаа во денешниот самоубиствен напад во џамија во северозападниот пакистански град Пешавар, а 65 лица се повредени, од кои многумина се во критична состојба, соопшти локалната полиција.

Шефот на полицијата во Пешавар, Мухамед Ејаз Кан, изјави дека насилството започнало кога двајца вооружени напаѓачи отвориле оган врз полицијата пред џамија во стариот дел на Пешавар.

Во престрелката загинале еден напаѓач и еден полицаец, а уште еден полицаец е ранет. Вториот напаѓач потоа влетал во џамијата и активирал бомба.

Претставникот на локалната полиција Вахид Кан изјави дека експлозијата се случила додека верниците се собирале на молитва во џамијата Рисалдар Хаус, и додаде дека бројот на жртвите најверојатно ќе се зголеми бидејќи многумина се повредени во критична состојба.

Во моментот на експлозијата во џамијата имало најмалку 150 верници.

Засега никој не ја презеде одговорноста за експлозијата.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...