На Савичевиќ му се заканува затвор?

Претседателот на Фудбалската федерација на Црна Гора и легендарен ас од поранешните југословенски простори, Дејан Савичевиќ, се наоѓа во големи проблеми, пренесуваат медиумите од оваа земја.

Фудбалскиот судија Миле Шчепановиќ поднел казнена пријава против Дејан Савичевиќ и претседателот на судиската комисија Радојица Крушчиќ за кривично дело фалсификување на исправи.

Исто така на 3. февруари годинава е поднесена и анонимна пријава против Савичевиќ за сомневање за казнено дело затајување данок. Се уште трае постапката и во двата предмета и се собираат докази, изјави државниот обвинител, Вукаш Радоњиќ.

Според Кривичниот закон на Црна Гора, за фалсификување исправи обвинетиот може да добие добие и до три години затвор. Заз затајување данок затворската казна е од една до осум години.

ТОП ВЕСТИ

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...

Шетала гола на улица со денови: Популарна актерка сместена на психијатрија (ФОТО)

Тинејџерската филмска ѕвезда Аманда Бајнс со денови бесцелно талкала низ улиците на Лос Анџелес, а потоа почнала да се шета целосно гола, по...

Битиќи со порака до компаниите: Не стравувам од вештачко враќање на цените, граѓаните нема да ја плаќаат цената

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, потенцира дека не стравува од вештачко враќање на цените на производите што сега се со замрзнати вредности. „Првите позитивни...