На слобода по 16 месеци карантин – Турчин постојано бил позитивен на коронавирус

Доколку Европската Унија не реагира веднаш, ризикуваме Западен Балкан да стане сцена на голема криза, со која се соочуваме во Украина, изјави грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендијас, јавуваат агенциите.

Дендијас ја даде изјавата пред состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Луксембург, на кој, покрај ситуацијата во Украина, треба да се разговара и за потенцијалните последици од војната во Украина и на Западен Балкан.

„Повторно ќе зборуваме за Украина. Ќе ги информирам моите колеги за мојата неодамнешна посета на Одеса, како и за напорите на Грција да пренесе хуманитарна помош не само во Одеса туку и во Мариупол. Но, ќе зборуваме и за Западен Балкан и Либија. И ќе ги замолам колегите да побрзаат со ова зашто, доколку ЕУ и сега не реагира, ризикуваме ова да стане сцена на голема криза, со која се соочуваме во Украина“, истакна тој.

На крајот, рече дека кризата се однесува на основните вредности: демократија, територијален интегритет, човекови права, владеење на правото и дека е неопходно да се заземе јасен став на сите фронтови.

ТОП ВЕСТИ

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...