Највисоките функционери на ЕУ на руската „црна листа“

Тврдењата на Русија дека драстично ќе ги намали воените операции во близина на Киев ги изненади сите на Запад и доведе до прашањето дали тоа е потег што води кон мир или само димна завеса за да може Кремљ да ги организира своите сили.

Поранешниот руски премиер Михаил Касјанов ја коментираше и ситуацијата во Украина, нагласувајќи дека нема индикации дека рускиот претседател Владимир Путин е подготвен на отстапки.

Москва вети дека ќе ги намали операциите околу главниот град на Украина со цел да ја зголеми меѓусебната доверба во преговорите меѓу Русија и Украина, а западните власти сугерираат дека станува збор за купување време.

Михаил Касјанов, кој беше премиер на Русија од 2000 до 2004 година, за време на првиот претседателски мандат на Путин, зборуваше за Sky News за тоа што би можеле да значат мировните преговори.

„Мислам дека нема никакви индикации дека Путин е подготвен да направи какви било отстапки. Тој сака да има наместени преговори со Украина само за да му покаже на целиот свет дека сака мир, но мислам дека тоа е само некаква камуфлажа “, рече тој.

Во интервју за британскиот медиум ЛБЦ, тој рече дека „Путин треба да се плаши“, а притоа изнесе аргументи за воведување зона на забранети летови над Украина од страна на НАТО.

„Да имаше такви мерки, тој ќе беше шокиран“, додаде тој.

Касјанов истакна дека Путин веќе е изненаден од одговорот на Западот на војната во Украина.

„Тој мислеше дека ова ќе биде исто како анексијата на Крим“, рече тој.

Тој повтори дека целата ситуација сè повеќе го лути Путин, бидејќи неговите операции не одат како што би сакале.

На прашањето дали Путин ќе се соочи со гневот на рускиот народ поради бруталната инвазија на Украина, Касјанов рече: „Не за краток временски период, туку на долг рок“.

„Тие ќе ги видат вистинските причини и вистинските извори на проблемите што ги имаат. Ќе бидат потребни децении да се плати за она што Путин ѝ го направи на оваа земја“, рече тој.

На крајот тој додаде дека сè додека „Украина продолжува да се брани и да победува во оваа војна, тоа значи дека дојде почетокот на крајот на ерата на Путин“.

ТОП ВЕСТИ

Драма во Црна Гора: Пристигна закани, ќе поставиме канистри со нервен гас

Неколку црногорски училишта и градинки утринава добија дојава за подметнати бомби, а како што дознава порталот РТЦГ, заканите повторно дошле преку електронска пошта. Министерството за...

Возило излетало од патот кај тунелот на делницата Гевгелија – Неготино, сообраќајот во прекин

Возило излетало од патот кај  тунелот Т1 на делницата Гевгелија – Неготино, информацијата утрово ја потврди за  МИА, Ристе Самарџиев, портпарол на СВР Велес. –...

Предлогот на Рама за формирање ЗСО на Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за Статутот на Заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, потврдено е за „Косово онлајн“. Владата во Берлин,...

Чоколадно смути со овошје

                      Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао – мраз...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...