Над 300 луѓе во Франција пријавиле дека биле избодени со игла на ноќни забави


Над 300 луѓе низ Франција пријавиле дека биле прободени со игла додека биле излезени во ноќен клуб или на концерт. Сè започнало пред неколку месеци, а надлежните не знаат кој и зошто го прави тоа и дали на жртвите им била вбризгана дрога или други супстанци. Слични појави има и во Белгија, Холандија и Велика Британија.

На почетокот на мај 18-годишниот Томас Лакс бил на концерт во северна Франција. Кога се вратил дома, почувствувал вртоглавица и главоболка, а забележал и чуден убод на раката и модринка, пренесува NPR. Ден потоа, тој сè уште имал симптоми, а лекарот му препорачал да оди во итната медицинска помош. Потврдено е дека бил избоден со игла и бил тестиран за ХИВ и хепатитис. Неговите резултати биле негативни.

„Престанав да одам на концерти откако се случи тоа“, изјавил Лакс.

Леан Деснос (18) е уште една жртва. Во април таа била во клуб во Бордо. Следниот ден се онесвестила. Кога стигнала дома, забележала убод на раката. Била на тестирање и ги чека резултатите.

Луѓе од Париз, Тулуз, Нант, Рен и други градови низ Франција пријавиле дека биле избодени со игла без нивно знаење и дозвола. Оштетените, главно жени, имаат видливи знаци на убоди, модринки и симптоми како замор.

Француската национална полициска агенција соопшти дека 302 лица поднеле официјални пријави за такви убоди од игла. Во тек се неколку полициски истраги во различни региони, но уште нема уапсени осомничени. Мотивот е нејасен.

Ниту една жртва не пријавила сексуален напад. Две лица биле позитивни на GHB. Француското Министерство за внатрешни работи започна национална кампања за подигање на свеста за овие настани.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...