Намален бројот на новодијагностицирани пациенти со лимфом во Македонија

Во нашата земја во 2019 година беа дијагностицирани 150 пациенти со лимфом, во 2020 година до месец август биле откриени 74 пациенти со ова заболување, додека во оваа 2021 година само кај 52 пациенти е дијагностициран лимфом. Овие бројки бележат пад на ново дијагностицирани пациенти со не-Хочкинов лимфом од 38% споредено со истиот период од минатата 2020 година. Од почеток на пандемијата па до денес забележуваме континуирано опаѓање на бројот на ново дијагностицирани пациенти. Но за жал овој опаѓачки тренд, не значи дека нема ново заболени пациенти, туку дека луѓето со симптоми поради пандемијата и стравот од зараза, не посетуваат навремено доктор а со тоа ја пролонгираат раната детекција која е од огромна важност кај малигните заболувања.

Најдобриот начин да се детектира во рана фаза болеста, кога шансите за излекување се најголеми, е преку заедничката соработка на пациентите и докторите. За таа цел Клиниката за хематологија во Скопје, отвори и електронската амбуланта, со која се поедноставува комуникацијата помеѓу матичните лекари и хематолозите.

Помеѓу другото и со цел да се заштити оваа група пациенти која е под зголемен ризик од инфекција, развој на тешка болест и смртен исход, Универзитетската Клиника за хематологија – Скопје, препорачува кај овие лица да се спроведе и вакцинација за Ковид-19.

Приближно 1 од 50 лица има ризик да заболи од оваа болест во текот на својот животен век. Затоа, потребно е да се подигне свесноста за лимфомот како најчестата форма на хематолошка малигна болест.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...