Напад врз кафуле во Истанбул, еден загинат и еден повреден

Утрово беа отворени избирачките места во Словенија каде Словенците ќе избираат нов парламент.

Се избира нова коалициска влада која, според анкетите, најверојатно ќе ја формираат актуелниот премиер Јанез Јанша или 55-годишниот менаџер Роберт Голоб.

Право на глас имаат речиси 1,7 милиони гласачи, кои ќе изберат 90 пратеници во новиот парламентарен состав од над 1.400 кандидати од дваесетина листи на политички партии и здруженија.

Излезноста на овие избори се очекува да биде поголема отколку пред четири години, кога гласаа помалку од 53 отсто од регистрираните гласачи.

Во вечерните часови се очекуваат официјални привремени резултати кои ќе дадат појасна слика за изборните резултати. Мртвата трка ја предводат Словенечката демократска партија (СДС) на Јанез Јанша, која се обидува да обезбеди четврти мандат и Движењето за слобода, кое пред изборите го формираше Роберт Голоб, истакнат менаџер кој раководеше со големата државна енергетска компанија ГЕН.

Неизвесна е и трката за трета најсилна партија, која ја водат Левица (8,8 отсто) и Социјалдемократите (8,6 отсто).

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...