НАСА го испраќа роверот „Вајпер“ на Месечината во потрага по вода


Во 2023 година, НАСА планира да испрати роботски ровер за да бара замрзната вода во близината на југот на Месечината. Лендерот со големина на количка за голф ќе слета во близината на кратерот Нобиле, кој е широк 73 километри и речиси секогаш е во сенка, а таму температурите може да паднат и до -223 Целзиусови степени.
Мисијата на „Вајпер“ (лесно подвижен ровер за поларни истражувања) чини 660 милиони долари и е наменета за поддршка на плановите за човечко истражување на Месечината, при што секој откриен мраз ќе биде мапиран за подоцнежно ископување и би бил можен извор на вода за пиење, воздух за дишење, па дури наменет и за ракетно гориво. Лунарното возило ќе се движи низ областите од интерес околу кратерот Нобиле, а со помош на дупчалка долга еден метар, која е сместена во внатрешноста на роверот, ќе собира примероци од под површината на Месечината.
Како дел од мисијата „Артемида“ на НАСА планирано е да се испратат и првата жена и првиот астронаут од другите заедници, а крајната цел, според најавите, е да се изгради долгорочна човечка база во наредните години. Мисијата со човечки екипаж за враќање на Месечината ќе започне на почетокот на идната година, со беспилотниот пробен лет на вселенската капсула „Орион“.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...