NASA и ESA најавија нови мисии на Венера

Планетата Венера ја нарекуваат и „злобната сестра на Земјата“, а многумина во минатото предлагале колонизација и создавање на нов дом за луѓето, но сепак имаме уште многу да дознаеме за неа.

Само едно специјално вселенско летало моментално ја проучува Венера, а последниот роботизиран посетител на Венера што ѝ припаѓаше на американската вселенска агенција NASA беше Magellan. Оваа мисија беше завршена во 1994 година, но работите наскоро ќе се променат.

NASA и Европската вселенска агенција (ESA/ЕСА) најавија мисии на Венера. Ова не е нова вест, но атмосферата полека се загрева и научниците почнаа да ги слават на овогодинешната конференција на LPSC за Месечевата и планетарна наука.

Мисиите на NASA се наречени VERITAS и DAVINCI, а на ESA ќе се вика EnVision. Лансирањето на VERITAS се очекува во 2027 година со цел да се проучува површината на Венера од крајот на мисијата Magellan. Исто така, ќе се собираат податоци за составот на карпите, геолошката активност и јадрото на планетата. VERITAS го вклучува и спектрометарот Venus Emissivity Mapper, кој ќе биде комплетиран со „близнакот“ од мисијата EnVision. Оваа мисија ќе биде лансирана во 2030-тите.

Мисијата DAVINCI е планирана за 2030 година и ќе се фокусира на атмосферата на Венера. Ќе се состои од големо вселенско летало и атмосферска сонда.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...