НАСА користи виртуелна реалност како подготовка за идните патувања на Марс


Американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА се здружува со секторот што го разработуваат и искористуваат потенцијалот на тн. метавселена. Целта се виртуелно-реални симулации на престојот и истражувањата на Марс.

Метавселена е хипотетичко прогресивно користење на интернетот како единствен, универзален и тридимензионален виртуелен свет, најчесто дополнет со додатно создадена виртуелна реалност и слушалки, за поголема реалистичност во одредена замислена ситуација.

Интересот за Марс расте, па „Спејс-Икс“, на пр. сѐ повеќе размислува за испраќање луѓе на соседната нам „Црвена Планета“, но и НАСА работи на тоа. Уште лани се зборуваше дека НАСА разработува имитација во која луѓето ќе минуваат време во „марсовското живеалиште“ создадено на Земјата за да се спознаат околносите при престојот во вонземска средина.

НАСА создаде пет категории симулации на Марс. Тие се наречени: „Сетап камп“, „Сајентифик рисрч“, „Мејнтенанс“, „Експлорејшн“ и „Блоу аур мајндс“. Последното сценарио се сосредоточува на креативноста и може да се користи за дизајнирање и на најимагинативните и најбизарните замисли.

Предизвикот е отворен за секој што сака да учествува, истакнуваат од НАСА. Теренот со „пресликаните“ марсовски услови за престој, веќе се гради, а во тоа се вклучени 150 тимови од целиот свет.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...