Населението на Русија се намалува, додека Путин се стреми кон експанзија (инфографик)


Населението на Русија се намалува, дури и кога излегува од најлошата фаза на епидемијата на Ковид-19, што ја нагласува тешкотијата на владата да ја промени ситуацијата, додека претседателот Владимир Путин води војна во Украина.

Смртните случаи го надминаа бројот на раѓања за 311.200 во првите четири месеци од оваа година, во однос на 304.500 една година порано, покажуваат податоците објавени од Федералната канцеларија за статистика во петокот.

„Демографијата е првата задача на земјата“, изјави Путин пред група млади Руси во четвртокот. „Треба да имаме повеќе луѓе и да ги одржуваме здрави“.

Претседателот со години предупредува за заканата на намалената популација за економската и геополитичката иднина на Русија. Настојува да го зголеми наталитетот преку нудење субвенции за хипотека на семејствата и проширување на програмата за исплата на „мајчински капитал“ на жените кои имаат деца.

Пандемијата „Ковид“ ја влоши кризата – Русија беше силно погодена и имаше некои од највисоките смртни случаи во светот, помагајќи да се намали животниот век на нивоа забележани пред една деценија.

Како што епидемијата во Русија се повлекува од својот врв, нема знаци за пресврт во намалувањето на населението. На почетокот на оваа година Русите биле за 700.000 помалку од почетокот на 2021 година, соопшти статистичката служба.

Намалување на миграцијата

Тешкотиите со кои се соочува Русија се влошуваат со намалувањето на миграцијата во услови на невидени меѓународни санкции против нејзината економија. Посебен извештај од заводот за статистика минатата недела покажа дека 51.000 луѓе повеќе ја напуштиле земјата отколку што пристигнале во првиот квартал, за прв пат по најмалку осум години.

„Специјалната операција и наметнатите санкции имаат негативен ефект врз миграциските текови“, вели Вера Карпова, демограф на Московскиот државен универзитет.

Путин го наведе освојувањето на шведската територија во 18 век од страна на Петар Велики во 21-годишната Голема северна војна за да ја оправда својата инвазија за време на состанокот во четвртокот. Тој им кажа на младите претприемачи во Москва дека царот ја повратил руската земја и дека „на нас е да се вратиме и да зајакнеме“ во Украина, каде што Кремљ се приближува кон анексија на територијата окупирана од неговите сили.

Иако е премногу рано да се каже какво долгорочно влијание би можела да има руската војна против Украина, западните власти проценуваат дека во борбите досега загинале најмалку 15.000 руски војници, додека Украина вели дека бројката е двојно поголема. Руското Министерство за одбрана не ги коментираше смртните случаи во, како што ја нарече „специјалната воена операција“ во Украина од 25 март, кога соопшти дека биле убиени 1.351 лице.

Русија не пријавила ниту еден исчезнат Русин во Украина, изјави Игор Ефремов, истражувач во Меѓународната лабораторија за демографија и човечки капитал при Институтот Јегор Гајдар во Москва.

„Мислам дека многу починаа, но овие смртни случаи повеќе нема да бидат вклучени во официјалната демографска статистика“.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...