Наследникот на Ципрас е бродосопственикот Каселаксис, кој живее во истополова заедница

Новиот лидер на опозициската СИРИЗА, наследник на Алексис Ципрас е 35-годишниот Стефанос Каселакис, бродосопственик кој со години живее и работи во САД. Каселакис со 9 поени повеќе победи на вчерашните отворени внатрепартиски избори.

Каселакис на чело на партијата дојде многу необично, кога на интернет постави отворена платформа на идеи во која ги доставува своите предлози за низа прашања од трудот и оданочувањето, до националните прашања, социјалните прашања и односите црква-држава.

Тој има илјадници следбеници на социјалните мрежи. Пошироката јавност, сепак, многу малку знае за него.

Значи, кој е Стефанос Каселакис?

„Стефанос Каселакис е роден во 1988 година во Маруси, Грција. Од 2015 година е активен во областа на шпедицијата.

Откако го освои сребрениот медал на натпреварот „Архимед“ на Грчкото математичко друштво, Стефанос ја претставуваше Грција на младинската математичка Балканијада и благодарение на неговата дистинкција доби целосна стипендија од средното училиште Академија Филипс во Андовер, Масачусетс, САД , каде што тој емигрирал од 14-годишна возраст.

Тој е дел од програмата Хантсман на Универзитетот во Пенсилванија на стипендија Андреас Дракопулос и доби две дипломи: диплома по финансии од Факултетот за бизнис во Вартон и диплома по меѓународни студии од Колеџот за уметности и науки.

Додека студираше, Стефанос волонтираше во персоналот на тогашниот сенатор Џо Бајден за претседателските избори во 2008 година .
Неколку години пишуваше за „Национален Хералд“ од Њујорк, првично со „Студентска колумна“, а подоцна и со „Бојата на пазарот“. Во 2009 година тој работеше во задниот „оддел за управување со ризик“ на Голдман Сакс . Тој, исто така, работел во тинк-тенкот на Центарот за стратешки и меѓународни студии во Вашингтон , а подоцна ја основал бродската компанија Свифт Булк.

За време на економската криза во Грција, тој ја основа непрофитната онлајн платформа „CVfromGreece“, преку која им помагаше на младите да ги подобрат своите биографии за апликации за работа или студирање во странство.

Стефанос живее во Мајами, САД. Течно зборува англиски, германски, француски и шпански. Тој е особено пријател на животните и свесен за прашањата за еднаквост и социјалните права.

Во заедница (договор за соживот) е со Тајлер, медицински техничар, кој дојде во Грција да го поддржи на партиските избори.

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...