НАТО го одби Косово за брзо членство

САД ги поздравуваат аспирациите на Косово за членство во НАТО, но апликацијата за членство е сложена и бара долгорочен и внимателен пристап, изјави извор од Стејт департментот за Радио Слободна Европа на албански јазик.

„Косово најдобро може да ја покаже својата подготвеност за одговорностите што ги носи членството во НАТО, со продолжување на активното спроведување на 10-годишниот план за транзиција на Косовските безбедносни сили и не отстапување од него“, пишува Радио слободна Европа цитирајќи извор од Стејт Депарментот.

Одговорот од американскиот Стејт департмент доаѓа откако косовската претседателка, Вјоса Османи, преку писмо од 10 март побара од претседателот на САД, Џо Бајден, да го искористи „лидерството и влијанието, за да го поддржи и активно да го унапреди сложениот процес за членството на Косово во НАТО“.

„Бидејќи ја споделуваме заедничката цел за заштита и унапредување на глобалната безбедност, членството на Косово во НАТО стана неопходно“, вели Османи во писмото во кое што имаше увид Радио Слободна Европа.

Таа рече дека очите на светот сега се насочени кон војната во Украина, но, според неа, „не смееме да заборавиме на кревката ситуација со која се соочуваме на Балканот“.

„Изложени сме на постојаните напори на Русија да го поткопа Косово и да го дестабилизира целиот Западен Балкан“, рече Османи.

Портпаролот на Стејт департментот за Радио Слободна Европа изјави дека САД се посветени на „да му помогнат на Косово да го обезбеди местото што го заслужува заедно со своите соседи во европските и евроатлантските институции“.

„Ние продолжуваме да ги поддржуваме Косовските безбедносни сили бидејќи тие постигнуваат значителен и значаен напредок во нивниот 10-годишен транзициски план, кој беше развиен со поддршка од САД, со цел да се изгради мултиетничка одбранбена сила која „не е способна само да ја заштити територијалната интегритетот на Косово, но и да придонесе за глобалните безбедносни напори надвор од неговите граници“, рече портпаролот.

ТОП ВЕСТИ

Одличен дизајн, иновативност и камера за најдобри фотографии » opserver.mk

 Новите Galaxy A34 5G и Galaxy A54 5G  целосно ќе ве освојат оваа пролет со својата функционалност, достапност и секако, со уште подобрената...

Италија ја ограничи употребата на податоците на италијанските корисници од апликацијата ChatGPT

Италијанската агенција за заштита на податоци денеска објави дека отворила истрага против апликацијата ChatGPT на OpenAI поради сомневање за прекршување на правилата за...

Зеленски и шефовите на странски држави и влади оддадоа почит на жителите на Буча убиени од руските агресори

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, заедно со повеќе шефовите на странски држави и влади им оддаде почит на жителите на Буча убиени од...

Работната група за уставните измени ќе работи и без ВМРО-ДПМНЕ

Ако ВМРО-ДПМНЕ одбие да се вклучи во работната група за уставните измени, тоа ќе биде негативно за процесот кој треба да ја одреди иднината...

Груби се сретна со в.д. Германскиот амбасадор Ото Граф: Уставни промени годинава!

Скопје, 31 март – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби, се сретна со в.д. амбасадорот...