Навивачите на Шалке однесоа дел од теренот дома


Бразилецот Чарлс Оливеира можеби нема да е УФЦ шампион во лесна категорија, откако не успеа да ја достигне тежината на мерењето, но нема сомнеж кој е најдобриот во категоријата, откако на УФЦ 274 во Финикс, го совлада и Џастин Гетџи уште во првата рунда на нивниот меч.

Работите не изгледаа добро за Оливеира, откако Гетџи двапати го прати на подот во првата рунда, но избегна дуел на подот, што на крајот се покажа како клучна грешка. Оливеира се врати и со комбинација на бокс, колена и удари со нозата „До Брокс“ го „седна“ противникот и успеа да го „задави“, по што Американецот мораше да се предаде.

Оливеира ја загуби титулата уште на мерењето поради 250 грама, но сега има 11 победи во низа, а меѓу неговите жртви беа и Дастин Поаире, Мајкл Чендлер, Кевин Ли и Тони Фергусон. По мечот, тој прати порака до Конор Мекгрегор.

„Ова е порака до сите во категоријата, бидејќи јас сум им проблем. Погледнете ме, јас сум просветлениот, тоа е моја титула. Еј, Конор Мекгрегор, ќе дојдеш или повторно ќе избегаш“, изјави Оливеира.

Уште поголем спектакл имаше на мечот помеѓу Мајкл Чендлер и Тони Фергусон, двајца поранешни кандидати за титулата во тешка категорија. Фергусон успеа неколку пати да го „закачи“ Чендлер, но на отварањето на втораата рунда, Чендлер успеа да го прати Фергусон на подот, за негов четврт пораз во низа.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...