НБА прави преседан поради Јокиќ и Ембид

НБА лигата реши да направи промени во гласањето за најдобрата петорка, објави новинарот на „Денвер пост“, Мајк Сингер.

Сингер тврди дека промената ќе биде направена поради кандидатите за МВП наградата, Никола Јокиќ и Џоел Ембид.

За најдобрата петорка во НБА лигата се гласа на ист начин како и за Ол-стар натпреварот: двајца играчи на бековските позиции, двајца на крилните и еден центар.

Бидејќи Јокиќ и Ембид се центри, НБА ќе го смени правилото за гласање.

Јокиќ и Ембид ќе бидат на листата и како центри и како крила. Ова е преседан бидејќи двајцата сезонава играле само како центри.

Сингер тврди дека НБА лигата не сака еден од двајцата кандидати за наградата МВП, да заврши со втората најдобра петорка.

Најголема жртва на ваквата одлука на НБА може да биде Леброн Џејмс, која зад себе има брилијантна сезона. Се претпоставува дека доколку еден од двајцата (Јокиќ или Ембид) бидат избрани на позицијата крилен-центар, вториот крилен играч ќе биде Јанис Адетокумбо, што значи дека за Леброн ќе нема место во најдобрата петорка.

Во САД се сигурни дека бековските позиции во првата петорка во лигата се резервирани за Лука Дончиќ од Далас и Џа Морент од Мемфис.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...