Нејмар ќе мора да се појави на суд


Бразилецот Нејмар ќе мора да се појави на суд од 17 до 31 ноември поради наводните нерегуларности при трансферот од Сантос во Барселона во 2013 година.

Освен на Нејмар ќе се суди на неговиот татко, нивната семјна компанија, поранешниот менаџер на Сантос Одило Родригес и поранешното раководство на Барселона Сандро Росел и Хозе Марија Бартомеу.

Корупцијата ја пријавила бразилската инвестициска група ДИС која поседувала дел од правата на Нејмар на неговиот трансфер и се наведува дека примила помалку пари отколку штои и припаѓало кога Нејмар и се придружи на Барселона.

Во Шпанија и Бразил се отворени истраги за да се открие дали било кој дел од трансферот бил скриен, а судењето ќе се одржи во судот во Барселона. Нејмар ги негираше обвинувањата.

Коментари

ТОП ВЕСТИ

Бајден: Федерална помош за државата Мисисипи по торнадото

Американскиот претседател Џо Бајден одобри федерална помош за поддршка на државата Мисисипи откако беше погодена од торнадо во кое загинаа 26 луѓе, соопшти денеска...

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...