Не помогнаа ниту два пенали – Барнли ја продолжи мизеријата на Евертон


Во интересна битка за опстанок во Премиерлигата, Барнли стигна до импресивна 3:2 победа над Евертон, зголемувајќи ја мизеријата на тимот на Франк Лампард, кому сериозно му се заканува испаѓање во понизок ранг по меч во кој не помогнаа ниту двата пенали за „карамелите“.

Нејтан Колинс ги донесе Барнли во водство по само 12. минути игра, но Евертон се врати во игра во 18. минута, со сигурниот гол на Ришарлисон од пенал, за во 41. минута да биде досуден уште еден пенал за гостите, кој Бразилецот повторно сигурно го реализираше.

Но, Џеј Родригез успеа да израмни за тимот на Шон Дајч во 57. минута, пред Максвел Корне да донесе три поени за Барнли во 86. минута.  Со трите поени, Барнли уште останува во зоната за испаѓање со 24 поени, но сега се на само еден поен од Евертон на 17. место на табелата.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...