Ненси Пелоси пристигна на Тајван

Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес Ненси Пелоси пристигна на Тајван, почнувајќи ја посетата за која Пекинг ја предупреди дека „не треба да оди“, заканувајќи се дека ќе ги уништи кинеско-американските односи.

Пелоси е на турнеја по Азија која вклучува ненајавени посети на Сингапур, Малезија, Јужна Кореја и Јапонија.

Таа по слетувањето кажа дека „посветеноста на САД на демократски Тајван е поважна од кога било“.

„Посетата на нашата конгресна делегација на Тајван е искажување почит кон неколебливата посветеност на Америка на поддршката на живата тајванска демократија“, кажа Пелоси набрзо по слетувањето.

 

 

„Солидарноста на Америка со 23 милиони луѓе на Тајван денес е поважна од кога било, бидејќи светот се соочува со избор меѓу автократија и демократија“, кажа таа.

Дописникот на Политико Стјуарт Лау објави дека Кина, по слетувањето на Пелоси на Тајван, најави воени вежби околу островот утре и задутре, барајќи бродовите и авиони да ја избегнуваат областа.

Пелоси со авион на американското воено воздухопловство слета денес на Тајван откако полета од Малезија и тргна по рута со која го заобиколи Јужното Кинеско Море.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...