Нереди на Лезбос, петмина уапсени по демонстрациите против новиот мигрантски камп


Грчката полиција приведе најмалку пет лица по насилството за време на демонстрациите против планот за изградба на нов мигрантски камп на Лезбос, соопштија денеска властите.

По мирниот марш до локацијата Плати по обилните врнежи од дожд претходниот ден, мала група демонстранти запалиле големи машини што ги користела приватна компанија за реализација на проект вреден 87,5 милиони евра.

Планирано е кампот да биде завршен до септември на локација 30 километри северно од Митилена, главниот град на островот. Во него ќе бидат сместени до 3.000 мигранти и баратели на азил, објавија агенциите.

Лезбос беше најпрометната точка за бегалците и мигрантите да влезат во ЕУ во 2015 и 2016 година кога стотици илјади луѓе преминаа од Турција бегајќи од војните во Сирија, Ирак и други земји.

Постојано преполниот камп „Морија“ изгоре во јужниот дел на островот во 2020 година, а луѓето што престојуваа во него сега се во привремено сместување.

ЕУ финансира изградба на нови кампови на пет грчки острови во близина на брегот на Турција. Слободата на движење е ограничена на нови локации, што беше критикувано од хуманитарните организации, пишуваат медиумите во регионот.

ТОП ВЕСТИ

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...

(ВИДЕО) Запалено градското собрание во градот Бордо на синоќешните протести во Франција

Според извештаите на француското МВР, на вчерашните протести ширум земјата излегле над еден милион луѓе, а поради немирите низ целата земја биле уапсени 80...

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: Огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината за пожарот засега не е...

24 години од бомбардирањето на НАТО врз Југославија

На 24 март 1999 г. НАТО без одлука на Советот за Безбедност на ОН, започна терористички напад врз СР Југославија. Најмладата жртва на агресијата...

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...