„Нетфликс“ од август воведува нова опција „додај дом“

„Нетфликс“ толку многу се противи на можноста корисниците да ја делат претплатата што воведе нова функција

Со новововедената опција ‘add a home’ („додај дом“), стриминг-платформата им овозможува на корисниците да купуваат дополнителни „домови“ за да можат да ги споделат своите сметки со други домаќинства. Секој дом ќе има месечен надоместок од 2,99 долари покрај редовната претплата.

И ако мислите дека можете да се извлечете со споделување на вашата сметка без да купите „додај дом“ – грешите. Нетфликс ќе ги скенира уредите на корисниците и активноста на нивните профили во обид да открие кога нивните логирања се користат на повеќе од една локација.

Стримерот исто така ќе ги проверува информациите како што се IP адресите и идентификациите на уредите и ќе бара од корисниците да платат дополнителна такса кога ќе најде логирања во други домаќинства.

Функцијата ќе биде пуштена во употреба од август во одредени земји за брз тест. Доколку тестовите бидат успешни, „додадете дом“ ќе биде достапен во повеќе земји.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...