Невреме во Албанија однесе еден живот и поплави градови


„Бидејќи утрово и во последните денови слушнав секакви лажни тврдења дека бугарската влада имала две надворешни политики, сакам да им дадам јасно до знаење на бугарските граѓани и на комесарот Вархеји дека Бугарија има три јасни барања Македонија да оди напред. Придржување до рамковниот став што го усвои бугарското Собрание, вклучување на Бугарите во Северна Македонија во Уставот за да се заштитат нивните права и трето, да се спроведе договорот за соседство. Едноставно и јасно“,  ова го изјавил премиерот Кирил Петков по средбата со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, јавуваат бугарските медиуми.

„Тоа беа нашите разговори и порано и сега со еврокомесарот. Благодарност до комесарот“, додал Петков.

Од своја страна, комесарот Оливер Вархеји го опишал како „фрустрирачки“ тоа што сè уште нема решение за проблемот, пишуваат медиумите во Бугарија.

„Враќањето назад и повторно значи дека сè уште нема решение, што е многу фрустрирачко за нас, ако можам искрено да кажам, бидејќи не можеме да продолжиме со процесот на пристапување на Северна Македонија. Сите земји членки мора да го одобрат тоа. По сите разговори во Софија и Скопје не само што ќе се разјасни, туку и ќе се зајакне европската перспектива за Република Северна Македонија“, изјавил Вархеји.

„Јуни е важен месец во календарот на Европскиот совет и би сакале наскоро да видиме договор“, додал тој.

„Со нетрпение ја очекувам континуираната поддршка од Бугарија и работиме на тоа со сите овие разговори што ги водев овде, во Софија, на таква редовна основа и во Скопје и, конечно, ќе се разјасни и зајакне европската перспектива за Република Северна Македонија. Би сакале да се постигне договор во јуни, затоа се среќавам со премиерот и утрово се сретнав со министерот за надворешни работи, ќе се сретнам и со претседателот“, додал Вархеји.

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Автобусот кај Венеција паднал од височина од 30 метри

Дваесет и едно лице загина, меѓу кои две деца, а 15 се повредени, од кои пет потешко, кога автобус со туристи падна од надвозник...

Трагедија во Нови Сад, човек паднал од кран и починал на лице место

Непознат маж паднал од кран на голема височина во Нови Сад и починал на лице место. Брзата помош веднаш интервенирала. „На лице место е констатирана смрт“,...

Битиќи и Бектеши на средби во ЕБРД: Поддршка за реализација на енергетски проекти за забрзана енергетска трансформација

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, и министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска, во Лондон, остварија средба со генералната директорка во Европската банка за...

Српската полиција го уапси Милан Радоичиќ

Поранешниот претседател на Српската листа минатата недела одговори на поканата на државните органи на Србија и даде изјава за околностите за трагичниот настан во...

Тинејџер изврши тројно убиство во трговски центар во Бангкок

На социјалните мрежи може да се видат снимки од бегството на посетителите од шопинг центарот, што беше затворен веднаш по пријавата на нападот, како...