Николенко: Разочарувачки е двоумењето на Франција да го признае геноцидот врз Украинците

Францускиот претседателски кандидат Марина Ле Пен изјави дека ги поддржува поблиските врски меѓу НАТО и Русија, додавајќи дека Париз повторно ќе ја напушти Алијансата предводена од САД доколку победи на претседателството.

Првиот круг од изборите се одржа, додека вториот ќе се одржи на 24 април, каде што ќе учествува и вториот кандидат Емануел Макрон.

– Штом руско-украинската војна заврши и биде решена со мировен договор, ќе повикам на спроведување на стратешкото зближување меѓу НАТО и Русија – рече Ле Пен на прес-конференција.

Само 11 дена пред вториот круг од изборите за француското претседателство, таа ги истакна нејзините главни надворешнополитички говори како кандидат на екстремната десница без претходно искуство во владата или меѓународните работи.

Пред пет години, откако се соочи со Макрон во вториот круг од претседателските избори во 2017 година, кој тешко го загуби, Путин и беше домаќин на Ле Пен во Кремљ. Во тоа време, таа се восхитуваше што ги дели истите вредности како Путин и дека со него се појавува нов светски поредок, како и со тогашниот американски претседател Доналд Трамп.

Ле Пен го промени својот став кон Русија по инвазијата на Украина и рече дека има неутрални односи со двете нации.

Победата на Ле Пен во вториот круг на гласање на 24 април ќе одекне во Европа, но и преку Атлантикот, поставувајќи голем евроскептик во Елисејската претседателска палата и некој кој долго време изразува восхит од рускиот претседател Владимир Путин.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...