Николов: Бугарија нема да воведе режим на електрична енергија


Фото: Принт-скрин

Министерот за енергетика на Бугарија, Александар Николов за НОВА ТВ изјави дека нема да се воведе режим на електрична енергија.

Неговата изјава следи откако Русија ја прекина испораката на природен гас за Бугарија.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Николов, природниот гас се користи за производство на електрична енергија во голем обем, но за среќа тоа не било случај во Бугарија. Затоа, министрите за енергетика од другите земји беа сериозно загрижени дека може да се постигне потенцијален режим на електрична енергија.

Николов објасни дека Бугарија и Булгаргаз не прекршиле ниту еден постоечки договор за гас и дека неговата земја на ниту еден начин не го прекинала неговото спроведување.

– Одлуката за прекин на испораката на гас за Бугарија е на руска страна-истакна Николов.

Според него, дијалогот меѓу Булгаргаз и Гаспром не е запрен, а бугарската страна ја третира руската енергетска компанија како трговски партнер, а не како субјект со кој може да се води економска војна.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...