Ништо не е одлучено – Каљари во 99. минута извлече реми кај Салернитана


Неизвесната борба за опстанок во Серија А продолжува, откако Каљари со гол во 99. минута извлече 1:1 реми на гости кај Салернитана, за во последните две кола да се одлучува кој ќе го заддржи елитниот статус.

Салернитана, клуб кој уште во јануари сите го отпишаа, влезе во мечот со четири победи во последните пет меча, и изгледаше дека се блиску до голема победа, кога во 68. минута од мечот, Симоне Верди, кој игра како „препороден“ по јануарското пристигнување од Торино беше прецизен од белата точка за 1:0 водство.

Меѓутоа, Каљари, кои неодамна го отпуштија тренерот Валтер Мацари, не се предадоа и во 99. минута стигнаа до израмнување со голот на Џорџо Алтаре.

Со поенот, Салернитана останува на 17. место на табелата со 30 поени, два зад Сампдорија и Специја, но поважно поен пред Каљари и два поени пред Џенова во зоната за испаѓање.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...