PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Нов договор меѓу Британија и Индија за безбедносна соработка

Apr 23, 2022

[ad_1]

Фото: Пиксабеј
PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Велика Британија и Индија денеска потпишаа нов договор за соработка во областа на одбраната, соопштија британскиот премиер Борис Џонсон и индискиот премиер Нарендра Моди по средбата во Њу Делхи.

Британија ќе ѝ помогне на Индија да изгради свои борбени авиони, изјави Џонсон.

Двете земји ќе се обидат да постигнат договор за слободна трговија до крајот на годината, изјавија официјални лица.

За време на неговата прва официјална посета на индискиот главен град, Џонсон разговараше со својот индиски колега Нарендра Моди за начините за зајакнување на безбедносните врски меѓу Велика Британија и Индија, која купува повеќе од половина од својата воена опрема од Русија.

Тој изрази надеж дека понудата на Велика Британија до Индија да воспостави поблиски безбедносни врски со Западот ќе ја охрабри земјата да ја намали зависноста од Русија за одбрана и ќе му помогне на Моди да го спроведе својот план за почеток на домашно производство на воена опрема.

Џонсон изјави дека Британија ќе и понуди на Индија општа дозвола за извоз со цел да се намали времето за испорака на одбранбените артикли, а таква лиценца моментално имаат само Европската унија и САД.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ