Нов модел на силите на НАТО, стационирање на 300.000 трупи за брза интервенција


На Самитот на НАТО во Мадрид, лидерите договорија нов модел на сили на НАТО. Моделот на силите на НАТО ќе даде одговор на сојузниците во многу поголем обем и со поголема подготвеност од сегашните сили за одговор на НАТО, кои ќе ги заменат.

Новиот модел ќе обезбеди поголем тим на сили за висока готовност на копно, море, воздух и сајбер, кои ќе бидат однапред доделени на конкретни планови за одбрана на сојузниците. Тоа ќе ја подобри способноста на НАТО да реагира во многу краток рок за каква било непредвидена ситуација и ќе им овозможи на сојузниците да му стават на располагање повеќе сили на НАТО на сигурна основа

Според сегашните сили за одговор на НАТО, сојузниците можат да стават на располагање приближно 40.000 војници за помалку од 15 дена подготвеност. Кога целосно ќе се имплементира, моделот на сили на НАТО ќе обезбеди над 300.000 војници со висока готовност. Деталите за моделот на сили на НАТО, вклучувајќи го и неговиот прецизен обем и состав, продолжуваат да се развиваат. Преминот кон моделот се планира да заврши во 2023 година.

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...