Нов ровер за на Месечината, би бил голем колку „џип“

Apr 3, 2023

[ad_1]

Новата вселенска компанија „Астролаб“ соопшти дека неодамна потпишале договор со „Спејс-Икс“ за карго-мисија „Старшип“, планирана за средината на 2026 година. Имено, компанијата работи на возило коешто, според најавите, ќе треба да превезува опрема, материјали и луѓе низ површината на Месечината. Станува збор за ровер наречен „Флексибилна логистика и истражувања“ (Flexible Logistics and Exploration – ФЛЕКС). Ќе биде со големина на …

The post Нов ровер за на Месечината, би бил голем колку „џип“ appeared first on opserver.mk.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ