Нови 1.908 случаи со ковид, 22 починати и 1.129 оздравени пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 5.834 тестови, а регистрирани се 1.908 нови случаи со COVID-19, 22 починати и 1.129 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Од 1.908 новозаболени во Скопје се 972, Кавадарци 112, Куманово 111, Битола 105, Велес 62, Тетово 58, Прилеп 54, Неготино 46, Струмица 45, Охрид 43, Гостивар 34, Гевгелија 30, Штип 27, Кичево и Кочани по 24, Радовиш 22, Ресен 21, Валандово 17, Крива Паланка 16, Струга 15, Свети Николе 12, Берово и Богданци по 10, Делчево 9, Виница 5, Демир Капија и Пехчево по 4, Дебар, Пробиштип и Македонски Брод по 3, Кратово, Крушево и Македонска Каменица по 2 и Дојран 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.908), регистрирани се 254 реинфекции.

Од 22 починати пет се од Скопје (53г, 69г, 69г, 75г и 75г), по двајца од Битола (74г и 85г), Велес (68г и 93г), Куманово ( 78г и 82г ) и Свети Николе ( 52г и 78г) и по едно починат од Кавадарци (57г), Кичево (65г), Македонски Брод (60г), Неготино (73г), Охрид (65г), Прилеп (82г), Радовиш (81г), Ресен (63г) и Струга (83г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 1.129 оздравени пациенти од: Скопје 77, Битола 61, Прилеп 52, Куманово 30, Охрид 26, Кочани 23, Тетово 18, Неготино и Гостивар по 17, Струмица 16, Кавадарци и Гевгелија по 14, Кичево, Ресен и Крива Паланка по 12, Струга и Делчево по 10, Велес и Штип по 9, Виница ,Кратово и Крушево по 8, Радовиш и Македонска Каменица по 7, Берово 4, Богданци , Македонски Брод и Демир Хисар по 3, Демир Капија и Пехчево по 2 и Валандово, Свети Николе , Дебар , Пробиштип и Дојран по 1.

Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“, пријавени се четири починати лица од: Делчево (2), Скопје (1) и Пробиштип (1) на возраст од 56г до 79г. Пријавените се починати во период од 04.01.2022 до 26.01.2022г. Од пријавените лица две се починати во болнички услови, а две лица во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица (n=26), седум лица се целосно вакцинирани, а кај 19 се регистрирани коморбидитети.

Направени се 5.834 тестови преку: ИЈЗ-636, ЦЈЗ Скопје-85, ЦЈЗ Битола-92, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово–15, ЦЈЗ Куманово-105, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, лабораторија болница Козле-15, Институт за микробиологија–157, Жан Митрев (Филип Втори)-160, Авицена-214, Биотек-263, Систина-117, лабораторија Лаор-137, Синлаб-45, Ремедика-13, Плодност-72, Генеа-27, Никоб Лаб-683, ВФВ Медикал-100, Ели Медика-43, Ројал Медика–27, Спектра-ММ-45, Рапид Лаб–38, Жан Митрев Струмица–24, Нова Лаб Дијагностика–16, Рамус-46, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.609.

Досега во земјава се направени вкупно 1.773.325 тестирања на COVID-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 265.101, бројот на оздравени пациенти е 239.581, на починати е 8.338, а на активни случаи изнесува 17.182.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 120.433, Активни 8.755

Куманово 14.689, Активни 759

Прилеп 12.640, Активни 539

Битола 12.595, Активни 1266

Тетово 12.289, Активни 515

Кавадарци 8.823, Активни 768

Гостивар 8.711, Активни 331

Велес 8.391, Активни 472

Охрид 7.874, Активни 384

Штип 7.464, Активни 316

Струмица 7.123, Активни 384

Кичево 4.894, Активни 271

Кочани 4.584, Активни 218

Струга 4.339, Активни 181

Гевгелија 3.698, Активни 384

Неготино 3.123, Активни 259

Свети Николе 2.407, Активни 133

Ресен 2.333, Активни 216

Радовиш 2.212, Активни 174

Крива Паланка 2.184, Активни 88

Делчево 1.742, Активни 126

Берово 1.640, Активни 79

Дебар 1.499, Активни 20

Валандово 1.346, Активни 134

Виница 1.280, Активни 45

Пробиштип 1.246, Активни 32

Кратово 872, Активни 24

Богданци 853, Активни 86

Крушево 816, Активни 42

Демир Хисар 761, Активни 51

Македонски Брод 628, Активни 28

Македонска Каменица 494, Активни 31

Демир Капија 487, Активни 28

Пехчево 422, Активни 32

Дојран 209, Активни 11.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...